Kā notiek zīdīšanas konsultanta vizīte?
Tiklīdz ierodos, tā dodos nomazgāt rokas un, kā likums, mums ir pāris minūtes, lai apspriestu problēmu un plānotās darbības. Parasti es pārbaudu mazuļa muti, lai sajustu mēles kustīgumu un to, kā viņš zīdīs (pirksta tests). Pēc tam mamma pieliek bērnu pie krūts, es atrodos blakus, dodot padomus un virzot, ja ir nepieciešams. Ja pastāv problēma ar krūts satveršanu, es apmācu mammu, kā pielikt bērnu pie krūts pareizi. Turklāt es parādu 2-3 ērtas zīdīšanas pozas tā, lai mazuļa barošana ar krūti kļūtu ērta gan mammai, gan bērnam. Katrā pozā mēs veicam vairākus mēģinājumus pielikt bērnu pie krūts, lai mammai būtu lielāka iespēja patrenēties. Parasti mazulis to ļauj darīt. Kad bērns jau mierīgi zīž krūti, mums ir laiks apspriest svarīgākos jautājumus un izstrādāt mammas turpmāko darbību plānu. Es arī atbildu uz visiem vecāku jautājumiem. Pēc tam, es vēlreiz atkārtoju svarīgākos ieteikumus un pēc vizītes nosūtu mammai atsauces uz viņas gadījumā noderīgiem rakstiem. Ja ir nepieciešamība, pēc vizītes mēs uzturam kontaktu, kamēr viss pilnībā nesakārtosies.
Man nav pietiekoši daudz piena. Vai zīdīšanas konsultācija var man līdzēt?
Tā ir gadījies, ka vairums manu konsultāciju ir saistītas tieši ar piena nepietiekamību. Turklāt bieži vien ir sāpīga zīdīšana, bērns slikti pieņemas svarā, un tas viss kopumā rada vecākiem daudzus pārdzīvojumus. Pastāv precīzs darbību algoritms laktācijas palielināšanai, kurš veiksmīgi nostrādājis simtiem gadījumos, tāpēc diez vai jūsu gadījums būs izņēmums. Ja piena trūkst, mammai ir svarīgi adekvāti regulēt bērna barošanu, tāpat svarīgi ātri panākt bērna svara pieaugumu. Tiklīdz tas izdodas, turpmāk mierīgi piestrādājam pie piena daudzuma palielināšanas mammai. Dažkārt tas aizņem vien pāris dienas, dažos gadījumos tas ilgst vairākus mēnešus. Mans uzdevums – izdarīt tā, lai visu šo laiku ģimene dzīvot normālu dzīvi, nevis "cīnītos par zīdīšanu".
Barošana ar krūti man ir sāpīga, bet slimnīcā teica, ka bērna krūts satveršana ir laba. Vai sāpes pāries?
Pašas par sevi sāpes pāriet pēc ilga laika. Ja zīdīšana ir sāpīga, tad kaut kas īsti nav kārtībā. Labāk neciešaties, jo velti tērējat savus spēkus un nervus, bet mazulis nespēj saņemt pietiekoši daudz piena. Griežaties pie zīdīšanas konsultanta.
Man ir piena sastrēgumi, kā jūs varat palīdzēt?
Visdrīzāk varēšu palīdzēt. Vispirms vajag pārliecināties, ka tā tiešām ir laktostāze, paskatīties krūts stāvokli. Es varu parādīt, kā pareizi masēt un noslaukt pienu un kādā pozīcijā labāk likt mazuli pie krūts tieši jūsu situācijā. Varu pastāstīt par papildus ārstēšanas metodēm. Ja man šķitīs, ka ir nepieciešama vizīte pie ārsta, es ieteikšu labākos speciālistus Rīgā, pie kuriem vērsties, lai atrastu risinājumu.