Galvēna / Raksti par zīdīšānu / 5 veidi, kā piebarot zīdaini

5 veidi, kā piebarot zīdaini

Nataļja Maņkovska, IBCLC
zīdīšanas konsultānts un dūla

Tulkojums - Anna Krumholce

Šajā rakstā es vēlos aprakstīt visus man zināmos veidus, kādos var piebarot mazuli. Lūk, galvenie no tiem:


Lasot par katru no minētajiem piebarošanas veidiem, jūs uzzināsiet:

 • kādiem apstākļiem tas ir piemērots
 • kādas ir tā priekšrocības un trūkumi
 • kā tieši to darīt
 • iegūsiet  papildus atsauces un video

Barošāna no karotes

Pirmajās dienās, kad vēl nav parādījies piens, bet krūtīs ir vien pirmpiena pilītes, piebarot savādāk būs grūti.  Kāpēc vispār vajadzētu piebarot mazuli ar pirmpienu? Parasti tā rīkojas, ja bērns vēl pats nezīž krūti. Pirmpiens ir ārkārtīgi svarīgs gremošanas sistēmas iedarbināšanai un imunitātei, tāpēc katra pilītes ir zelta vērtē. Jo vairāk pirmpiena bērns saņem, jo labāk. Dažkārt pirmajās stundās pēc piedzimšanas mazuli pie krūts nav iespējams pielikt dažādu apstākļu dēļ. Kā rīkoties šādā situācijā? Pirmpienu var uzreiz noslaukt ar rokām (diemžēl piena atsūcējs te nelīdzēs) tējkarotē. Ar šo karoti pirmpienu ielej mazulim aiz lūpām. 
Ja pirmpiens labi tek un ātri piepilda karoti, tad savāciet to šļircē (pilnībā pietiek ar 20ml šļirci) un piebarojiet mazuli no tās, izmantojot pirksta barošanas metodi.
Barošanai var izmantot gan tējkaroti, gan lielāka izmēra karoti, kā arī šļirci vai īpašu piebarošanas karoti.
Priekšrocības:
·         Viegli pieejama— karotes ir visiem.
·         Ērti dot pirmpienu vai nelielu piena daudzumu
·         Izskatās droši
·        Var savākt to, kas notek (ja barojam ar pirmpienu, tad katra pilītes ir no svara :)))
·         Netraucē bērnam mācīties satvert un zīst krūti
Trūkumi:
· Grūti iedot lielu šķidruma daudzumu
· Barotājam nākas veikt daudz kustību
· Daļa no piena var notecēt garām
· Bērns nemācās iegūt pienu ar zīšanas palīdzību
barošāna ar karoti
Kā piebarot ar karoti:
1. bērns guļ jums uz rokām vai līdzenas virmas.
2. Turot galvu, piepaceliet mazuļa plecus 30 grādu leņķī. Bērnu var iepriekš satīt.
3. Pielieciet karoti ar pienu pie mazuļa mutes un pielejiet šķidrumu pie lūpām
4. Bērns ar lūpām un mēli centīsies uzņemt pienu
5. Ja daļa no piena izlīst no mutes - savāciet to ar karoti un ievietojiet atpakaļ mutē.
Videopamācība barošanai ar karoti:


Barošana no krūzītes (cup feeding)

Vienkārši un drošs veids, kā piebarot bērnu vecumā no 32 gestācijas nedēļām. Pat paši mazākie neiznēsātie mazuļi var dzert no glāzītes. Pats grūtākais šajā piebarošanas veidā - pierunāt pašus vecākus to izmēģināt. 
Barošanai var izmantot gan vienreizējo glāzīti, kuru izmanto zāļu pasniegšanai slimnīcās, gan barošanas pudeli bez knupja, gan uzgali - barošanas pudeles vāciņu. Pastāv arī īpašas krūzītes mazuļu barošanai.
Priekšrocības:
· Iesaka pat Pasaules Veselības organizācija, kas var kalpot kā arguments medicīniskajam personālam, lai pamatotu šādu barošanas izvēli
· Ērti dot pirmpienu vai nelielu piena daudzumu
· Netraucē bērnam mācīties satvert un zīst krūti. 
· Var iedot diezgan lielu šķidruma apjomu
· Bērns pats regulē barošanas ātrumu
Trūkumi:
· Daļa piena var aizlīt garām, kas ir nepatīkami, ja baro ar noslauktu pirmpienu vai pienu. 
· Vecākiem liekas, ka bērns var nonākt vai aizrīties (kaut arī tā nav, jo, barojot ar pudelīti, aizrīties var daudz vieglāk)
· Bērns nemācās zīšanu, lai saņemtu pienu
· Gadās, ka vīru, aukli vai vecomammu, kas pieskata bērnu jūsu prombūtnē, ir grūti pierunāt izmēģināt šo barošanas metodi.
piebarošana ar kruzīti
Kā piebarot no krūzītes
1. Bērns guļ jūsu rokās vai uz līdzenas virsmas.
2. Piepaceliet mazuļa plecus 30 grādu leņķī un pieturiet galvu. Bērnu var iepriekš satīt. Siekalu lupatiņa vai salvete uz bērna krūts pasargās drēbes no izlijušā piena traipiem.  
3. Pielieciet trauku ar pienu pie mazuļa mutes un pielejiet šķidrumu pie lūpām.
4. Bērns sāks ar lūpām un mēli uzņemt pienu.
5. Lēnām lejiet pienu tā, lai bērns paspētu to norīt un šķidrums neizlītu.
6, Ja daļa piena izlīst no bērna mutes, padariet lēnāku piena padevi vai iepauzējiet, jo mazulis, iespējams, ir noguris no rīšanas vai vairāk nevēlas ēst. Ja bērns atsāk barības meklējumus vai čāpstina, turpiniet barošanu. 

Barošana ar pirkstu

Kāpēc to darīt? Ja ir iespēja barot ar krūti, piebarošana no pudelītes ir bīstama, jo bērnam var rasties vēl lielākas grūtības to zīst, vai viņš var no tās atteikties pilnībā. Viss jau ir pārvarams, bet vai ir vērts tā riskēt?
Barošana ar pirkstu - tas ir vienkāršs veids, kā var piebarot mazuli ar pietiekoši lielu šķidruma daudzumu, neizmantojot pudeli ar knupīti. Tikpat labi, ja pirmajās dienās ir grūtības ar zīdīšanu no krūts, noslaukto pirmpienu var dot ar šļirci. Šī metode ir īpaši laba ar to, ka palīdz bērniem, kuri neņem krūti, trenēt normālu zīšanu un gatavoties krūts barošanai. Tas palīdz pāriet no barošanas ar pudelīti uz barošanu ar krūti. Kāpēc? Jo pirksts pēc sajūtām vairāk līdzinās krūtsgalam. Abas šīs ķermeņa daļas ir pārklātas ar ādu. :)) Prakse norāda, ka mazulim ir svarīgas priekšmeta radītās pieskāriena sajūtas mutē, kamēr forma nav īpaši svarīga. Tāpat barošana ar pirkstu palīdz jaundzimušajam trenēt pareizas mēles un žokļu kustības, kuras vēlāk viņš veiksmīgi varēs izmantot, zīžot krūti.
Priekšrocības
· Mazuli var viegli pabarot ar lielu piena daudzumu
· Netraucē uzsākt krūts barošanu
· Bērns var kontrolēt barošanas ātrumu
· Droši
· Izskatās vienkārši un pārliecinoši
· Bērns gatavojas krūts zīšanai un trenējas veikt pareizas zīšanas kustības
Trūkumi
· Dažkārt padara pielikšanu pie krūts sarežģītāku, ja mammai ir ievilkti vai uz iekšu ierauti krūtsgali.
· Pielikšana pie krūts var kļūt sarežģītāka, ja mammai ir nopietns piena trūkums. Bērns var aizrautīgi pieņemt pirkstu ar pienu, bet negribīgi zīž krūti, kurai ir daudz mazāka piena plūsma. Šādās situācijās labāk izmantot piebarošanu ar krūti. 
piebarošāna ar šlirci
Kā uzsākt barošanu ar pirkstu
1. Nopirkt aptiekā vairākas vienreizējās šļirces (piemēram, 20milimetru) un noņemt adatas. 
2. Uzpildīt šļirci ar noslaukto pienu vai tā aizstājēju
3. Nomazgāt rokas un iedot mazulim zīst pirksta falangu, ieliekot to mazuļa mutē ar naga pusi uz leju. Uzmanību!!! Lai nesaskrāpētu bērna muti, pirkstam, kuru izmantos mazuļa piebarošanai, vajag īsi nogriezt nagu! 
4. Kad bērns uzsāk zīšanu, piesardzīgi ievadiet šļirces uzgali mutes kaktiņā un lēnām ievadiet šķidrumu, spiežot uz virzuli.   


Piebarošana ar ar kateteru pie krūts

Šis ir lielisks veids, kā piebarot mazuli, kurš vēl nemāk paņemt un zīst krūti, ja mammai pagaidām vēl nav pietiekoši piena. Piebarot pie krūtsir viegli, un tā ieekonomē daudz laika, ja bērns tiek barots ar jauktu barošanu. Pats galvenais - piebarošana pie krūts stimulē mammas piena rašanos, bet mazulim parādās iespēja vairāk ņemt mātes krūti, saņemot uzmanību, siltumu un endorfīnus jeb laimes hormonus. 
Ja piebarošanas apjoms ir diezgan liels (500 mililitri un vairāk), tad tieši piebarošana pie krūts, iespējams, ir vienīgais veids, kā saglabāt krūts barošanas iespēju.
Priekšrocības:
· ekonomē barošanas laiku, piebarošana notiek vienlaicīgi ar krūts barošanu
· stimulē mātes piena veidošanos
· mazulim lielāks kontakts ar krūti
· barošanā netiek izmantoti papildus rīki, bērns ēd tikai no krūts
Trūkumi
· Var būt grūtības atrast visu nepieciešamo (kateteru "Taurentiņš" vai piebarošānas zondi, piebarošanas sistēmu), ja jūs dzīvojat ārpus lielajām pilsētām
· vēlams, lai kāds parādītu, kā tas tiek darīts. Principā, videopamācības sniedz pietiekoši labu priekšstatu :)
· Vajag vecāku pārliecību un motivāciju. Ar attieksmi “ak, nē, man nekas nesanāks” visdrīzāk tiešām nekas nesanāks. 
piebarošāna no katetera pie krūts
Kādā veidā noris piebarošana pie krūts:
 1. Vajag iegādāties barošanas zondi vai piebarošanas sistēmu SNS. Ja atrodaties Latvijā, tad šādu zondi var iegādāties šeit: www.medecinaspreces.lv
 2. Zondi vai kateter pieslēdz pie barošanas pudeles caur atveri knupī vai pie pietiekoši lielas šļirces.
 3. Bērna mutē ievietojamo zondes galu var savlaicīgi novietot pie mātes krūtsgala tā, lai tas izietu ārā no krūts malas aptuveni 5 milimetrus. Zondi var pielipināt pie krūts ādas netālu no areolas ar lipīgu papīra lenti vai plāksteri.  
 4. Pudeli vai šļirci ar piebarošanas šķidrumu var aizbāzt aiz krūštura lences.  
 5. Mamma sniedz bērnam krūti uzreiz kopā ar piestiprinātu zondi. Ja tas neizdodas, tad vispirms var iedot krūti, bet, kad bērns to ir satvēris un sācis zīst, ievadīt zondi viņam mutes kaktiņā, virzot to nedaudz uz augšu, pie augšējās aukslējas. 

Piebarošana ar barošanas pudeli

Par nožēlu, šobrīd tas ir visizplatītākais piebarošanas veids. Kāpēc par nožēlu? Tāpēc, ka barošana no pudeles bieži vien rada problēmas barošanai ar krūti. Gan krūts zīšana, gan barošana ar krūti – abas ir pietiekoši sarežģītas darbības, tāpēc mācīties nākas gan mazulim, gan mammai. Bieži runā, ka bērnam no pudelītes ēst ir vieglāk, jo “piens tek pats”. Es neesmu pārliecināta, ka tiešām vieglāk, tomēr pēc barošanas ar pudelītes daudzi mazuļi sliktāk satver krūti un sekojoši - ar lielākām grūtībām tiek pie mātes piena.  
Kāpēc tad lielākā vecāku daļa izvēlas barošanu ar pudeles? Vai kā to pieņemts saukt mīlīgāk “pudelītes”. Tā dara visi, :)))) un tāpēc liekas, ka tas ir ērti, kaut par citiem piebarošanas veidiem nekas nav zināms. Arī medicīnas personāls aktīvi atbalsta barošanu no pudelītes kā vienīgo veido, lai pabarotu bērnu, ja pašam piena nepietiek. 
Priekšrocības
 • Viegli pieejams. Barošanas pudeles pārdodas it visu.
 • Šķiet, ka tas ir vienkārši. Patiesībā, arī barot no pudelītes vajag mācēt.
 • Nevajag “peldēt pret straumi” un apgūt kaut ko neierastu vairākumam

Trūkumi
 • Bērnam grūti kontrolēt barošanas ātrumu
 • Bērns iemācās nepareizi zīst, kas vēlāk var radīt grūtības barošanai ar krūti
 • Pudeles knupītis bieži vien tiek dots bērnam nepareizā veidā, tāpēc mazuļa mēle ieņem nepareizu pozīciju, viņš pārstāj plati atvērt muti, lai satvertu knupi vai krūtsgalu. Tas viss sarežģī pielikšanu pie krūts.
 • Pastāv iespēja, ka mazulis atteiksies no barošanas ar krūti par labu barošanai ar “pudelīti”
 • Nemotivē vecākus barot ar krūti
 • Bērnu var viegli pārbarot
 • Bērns var ierīt diezgan daudz gaisa
 • Barojot bērnu ar pudeli nepareizi, viņš var aizrīties un sajust lielu stresu
barošāna ar pudeli
· Šajā rakstā es sīki neaprakstīšu, kā pareizi barot ar pudelīti, tam veltīšu atsevišķu rakstu. Izlasiet, vai noskatīties video par tehniku Paced bottle feeding (barošana ar piepaceltu pudeli). Ideja ir tajā, lai bērns var ēst no pudeles lēnām un mierīgi, nesmokot un neaizrijoties. Daudzi vecāki domā, ka bērns “labi ēd no pudeles, izdzerot visu divās minūtēs”. Patiesībā mazulis, iespējams, ir spiests tik ātri ēst, lai neaizrītos, un izjūt nepārtrauktu stresu. Ja nesaprotat, kas mani tā satrauc, paņemiet plastmasas pudeli ar ūdeni, atveriet to, nogulieties uz grīdas un ielieciet sev mutē. Tagad skaidrāk? :))
· Ja jūs izvēlaties barošanu ar pudeli — pārliecinieties, ka bērns ēd no tās lēnām, un, turklāt var mierīgi elpot, neaizrijoties.


Nobeigumā vēlos pateikt, ka piebarošanas ieviešana vienmēr ietekmē barošanu ar krūti, un attiecīgi arī mazuļa un mammas veselību. Tāpēc būtu saprātīgi to darīt ar krūts barošanas konsultantu. Ja jūsu pilsētā nav iespējas sniegt konsultāciju dzīvajā, meklējiet konsultantu, kas spēs palīdzēt attālināti (izmantojot tālruni vai video zvanu). 
Natalja Mankovska