Natalja Mankovska, IBCLC / www.manadoula.lv

Krūšu uzgaļi (Nipple Shields)

Kad labāk izmantot silikonu krūšu uzgāļus, ka pareizi izvelēties tos izmēru un veidu, kas jāzin barojot bērnu ar krūšu uzgaļiem
Silikona krūšu uzgaļus pārdod gandrīz katrā aptiekā, turklāt tos var iegādāties arī bērnu preču veikalos. Tie atrodas blakus māneklīšiem un citām precēm, kas ir "nepieciešamas" zīdīšanai.
Par to, ka ir "nu tādi uzgaļi, lai nebūtu sāpīgi zīdīt", nereti var dzirdēt no kādas pieredzējušas draudzenes vai arī izlasīt Internetā.

"Ja ir sāpīgi zīdīt – nopērciet uzgaļus" – šāds padoms dzirdams diezgan bieži arī pēcdzemdību nodaļā.
Mēģināsim tad saprast, kas tie tādi par "uzgaļiem", un kam, kad un kā tos būtu jālieto. Un vai ir vērts to darīt?

Pirmkārt, krūšu uzgaļi (nipple shields) mēdz būt dažādi. Tie atšķiras gan pēc materiāla, gan formas un izmēra.

Uzgaļi mēdz būt no silikona vai lateksa. Silikona uzgaļi ir plānāki, tie ir izgatavoti no caurspīdīga bezkrāsaina materiāla. Latekss ir biezāks un tam ir dzeltenīga krāsa.

Būtu ieteicams labāk izmantot silikona uzgaļus, jo tie rada mazāk ierobežo piena novadīšanu un izstrādi; arī alerģiskas reakcijas uz lateksu ir biežāk sastopamas.

Krušu uzgaļi Medela
Otrkārt, uzgaļu forma dažādiem ražotājiem acīmredzami atšķiras.
Arī uzgaļu izmēri atšķiras. Ir ļoti svarīgi, lai uzgaļa izmērs būtu atbilstošs krūtsgala izmēram (diametram).

Uzgaļu ražotāji iesaka tos izmanto, ja krūšu galos ir nobrāzumi vai sasprēgājumi, kā arī, ja mazuļa zīdīšana sievietei sagādā sāpes. Tāpat pastāv uzskats, ka krūts uzgalis var palīdzēt bērnam piezīsties pie krūts, ja neizdodas to satvert (vai noturēt).

Kārdinoši, vai ne? Bet, kā parasti "ir viens bet", par kuru raksta smalkā neuzkrītošā šriftā iepakojuma otrā pusē. Vai arī neraksta vispār.

Diemžēl, krūšu uzgaļu izmantošana zīdīšanas laikā var negatīvi ietekmēt piena izstrādi sievietei un tā nodošanu bērnam.

Tas nozīmē:
  • bērnam caur uzgali ir grūtāk izsūkt pienu no krūts. Līdz ar to, bērns var zīdīt ilgāk, bet saņemt mazāk piena nekā bez uzgaļa izmantošanas;
  • var mazināties piena izstrāde, jo caur uzgali sliktāk notiek taktīlā krūts stimulācija.
Izmantojot krūšu uzgaļus, ir katru dienu jāpārliecinās par to, ka bērns saņem pietiekoši daudz piena un regulāri jāseko līdzi svara pieaugumam. Pretējā gadījumā negaidīti var nonākt situācijā, kad "vai, kaut kā mēs dikti maz esam pieņēmušies svarā" vai arī "nez kāpēc piena kļuvis mazāk, un mazulim tā vairs nepietiek…"

Patiesībā viss ir diezgan nopietni. Ja reiz ir pacēlies jautājums par to, vai būtu jāiegādājas krūšu uzgaļi, iespējams, ir īstais laiks piezvanīt zīdīšanas konsultantam.

Krušu uzgaļi Nuk
Ko šajā gadījumā var izdarīt konsultants?
1. Noteiks, vai var konkrētajā gadījumā iztikt bez uzgaļiem. Visbiežāk izrādās, ka māmiņa ir tikai jāapmāca pareizi pasniegt krūti, un situācija uzlabojas.
2. Ja tomēr dotajā brīdī neizdodas tikt galā bez uzgaļa, konsultants palīdzēs piemeklēt atbilstošu uzgali un iemācīs, kā ar to apieties.
3. Izstāstīs, kā sekot apēstā piena daudzumam un bērna svara pieaugumam, tāpat arī – kā uzturēt piena izstrādes līmeni.
4. Pēc zināma laika iemācīs, kā pāriet uz zīdīšanu bez uzgaļa.

Krušu uzgaļi Tommie Tippie
Kad var iztikt bez uzgaļiem:
  • nobrāzumi un plaisas krūšu galos. Parasti tās parādās no tā, ka bērniņš satver krūti nepietiekami dziļi. Nepareiza satvēriena gadījumā krūts uzgalis var arī nepalīdzēt, un pat ar to plaisa var turpināt palielināties. Ja tomēr uzgalis palīdz, un zīdīt vairs nav tik sāpīgi, tad (ja ir palicis nepareizs satvēriens) tiklīdz sieviete pārstāj izmantot uzgali, plaisas tūlīt atkal parādās;
  • māmiņai un viņas palīgiem, kas nav zīdīšanas speciālisti, neizdodas pielikt mazuli pie krūts. Iespējams, zīdīšanas konsultantam izdosies saprast cēloni un pielikt bērnu pie krūts arī bez uzgaļa.

Kad uzgalis patiešām var palīdzēt:
  • ja sievietei zīdīšanas sākumā krūšu gali ievelkas uz iekšu;
  • zīdot novārgušu / neiznēsātu bērniņu vai mazuli ar disfunkcijām;
  • pārejot no barošanas ar pudelīti uz zīdīšanu (ja bērns savādāk neņem krūti).

Noslēgumā es vēlētos piebilst, ka krūšu uzgaļi būtu jāuztver tikai kā īslaicīgu līdzekli, lai savestu kārtībā zīdīšanas procesu.

Gadījumi, kad uzgaļi patiešām ir nepieciešami, ir reti. Ja jums zīdīšanā kaut kas neizdodas, var piezvanīt zīdīšanas konsultantam un saņemt kvalificētu palīdzību.

Made on
Tilda