Natalja Mankovska, IBCLC / www.manadoula.lv

Pirmās dienas pēc bērna piedzimšanas

Šis laiks ir grūts ikvienai, jo līdz ar mazuļa piedzimšanu mūsu dzīve (un arī bērna dzīve!) kardināli mainās. Ja ģimenē ienāk pirmais bērniņš, pārmaiņas mēdz būt šokējošas...
Šīs dienas būs neparastas. Iespējams, tās būs vienkārši šausmīgas. Tās noteikti būs grūtas – ne jau tādas, kādas jūs tās iztēlojāties… un jūs tās aizmirsīsiet. Hormonālās izmaiņas neizbēgami izpludinās atmiņā pirmo dienu grūtības, atklājumus un uztraukumus. No visa tā, kas šķita bezgala svarīgs, paliks vien atmiņu druskas.

Šis laiks ir grūts ikvienai, jo līdz ar mazuļa piedzimšanu mūsu dzīve (un arī bērna dzīve!) kardināli mainās. Ja ģimenē ienāk pirmais bērniņš, pārmaiņas mēdz būt šokējošas. Mēdz kļūt neiespējamas tādas vienkāršas un pašsaprotamas lietas kā pabrokastot no rīta (nevis pusdienlaikā), vai aiziet uz tualeti tad, kad sagribas (nevis tad, kad kāds jūs palaiž). Pastāvēt zem dušas – tā jau ir greznība, izgulēties – nepiepildāms sapnis.

Pēc nākamo bērnu piedzimšanas attieksme pret šīm neērtībām ir filosofiskāka, rāmāka. Tu vienkārši zini, ka viss būs. Vēlāk viss atkal būs.

Labi, pietiks miglainu pareģojumu.
Kas jūs sagaida pēc dzemdībām:

  1. Smags miega trūkums pirmajās dienās. Dzemdības, pāris naktis slimnīcā un pirmā ellīgā nakts mājās nodrošinās jums bēdīgi maz miega stundu. Bieži vien hormonālo izmaiņu un pārdzīvojumu dēļ jaunā māmiņa nevar pagulēt pat tad, ja bērniņš dod šo iespēju.
  2. Pēc dzemdībām ķermenis sāp, turklāt sāp neērtās un neierastās vietās. Iespējams, ir sašūta starpene, var būt hemoroīdi, ķeizargrieziena šuve, katetrs vēnā, krūtsgalu plaisas… Pat bez visiem šiem "bonusiem", pat pēc visveiksmīgākajām dzemdībām var būt sajūta, ka kājstarpē ir pastrādājis buldozers; vēderu velk, jo saraujas dzemde, un visi muskuļi sāp kā pēc fitnesa maratona…
  3. …un tāpēc ir grūti normāli kustēties un ērti iekārtoties: atgriežamies pie pirmā punkta.
  4. Visiem interesēs mazulis, un jūs pārstāsiet būt uzmanības centrā. Jā, arī es uzskatu, ka tas ir negodīgi un pat aizvainojoši, jo atbalsts un uzmanība jaunajai māmiņai ir vajadzīga vairāk nekā jebkad.
  5. Parādīsies bariem padomdevēju. Turklāt viena "autoritāte" atnākot saka vienu; atnāk nākamā – un apgalvo pavisam ko citu. Tas ir mulsinoši un kaitinoši.
Ko darīt?
  • Gulēt un atkopties pēc dzemdībām. Jo vairāk gulēsiet pirmajās pāris nedēļās (!!!) pēc dzemdībām, jo drīzāk ķermenis atjaunosies. Un otrādi. Jūsu veselība ir svarīgāka par pašas pagatavotām vakariņām.
  • Vislabāk ir gulēt, atlaižoties uz muguras spilvenos un turot mazuli uz krūtīm. Mazulis varēs mierīgi paēst un pagulēt, un jums nebūs jāskraida līdz gultiņai un atpakaļ.
  • Aizmirstiet par režīmu un pārējām "bērnam ir jāvar…", "man ir jāvar…" lietiņām.
  • Vērojiet sevi un savu mazuli. Neko nesaprotat? Turpiniet vērot!
  • Smaidiet un mājiet ar galvu visiem padomdevējiem. Pēc tam dariet tā, kā jums ir vienkāršāk, ērtāk vai vienkārši tā, kā jums gribas. Vai arī nedariet vispār nekā.
  • Iemācieties gulēt dienas laikā un dariet to katru dienu, kad guļ mazulis. Guliet kopā.
  • Nesteidzieties. Bērns – tas ir uz visiem laikiem. Neizdevās kaut ko izdarīt šodien? Ok, izdarīsiet to rīt. Varbūt.


Pirmajās jaundzimušā dzīves dienās gaisā virmo kaut kas neatkārtojams, smalks un brīnumains. Kaut gan nogurums, uztraukums, sāpes un miega trūkums paņem savu, tas – īstais un patiesais – izlaužas cauri šim plīvuram un trāpa pašā sirdī. Tā ir zīdaiņa smarža. Ieelpojiet to! Lai tā piepilda jūsu dvēseli ar mieru un mīlestību. Esiet laimīgas!
Made on
Tilda